Finlandiya, Veikkaus’un kumar tekeline alternatifleri değerlendiriyor

Finlandiya Avrupa İşleri ve Mülkiyet Yönetimi Bakanı Tytti Tuppurainen açıkladı bir röportajda Finlandiya, devletin kumar tekelini sona erdirmek için soruşturma başlatacak. Tuppurainen, soruşturmanın 2023’ün başında başlamasını umduğunu söyledi.

Bakan ayrıca, hem hükümetin hem de muhalif siyasi partilerin bakış açılarında birleştiğini söyledi. devlet tekeli sona ermeli. “Sahiplik bakanı olarak, çoklu lisans sistemine olası bir geçiş hakkında bir rapor hazırlamak için acele ettim.” söz konusu Tuppurainenve ekledi: Muhalefetin de bu algıyı paylaşması iyi bir şey” dedi.

Soruşturma, ülkedeki genel seçimlerden birkaç ay önce duyurulur. Bakan, geçişin taslağının hazırlanması için soruşturmanın başlatılacağını bildirdi. lisans sistemi 2 Nisan 2023’ten önce. Tuppurainen’e göre, seçimlerden sonra, bu tarihe kadar ilgili bir çerçeve oluşturulmazsa, hükümette yapılacak herhangi bir değişiklik geçiş sürecini etkileyebilir.

“Önümüzdeki baharda parlamento seçimleri var ve hükümet müzakereleri sırasında hükümet müzakerelerinde politikalar oluşturabilmek için yeterli bilgiye sahip olmamız ideal olacaktır.” dedi.

Kumar sağlayıcılar için eşit konum:

Tuppurainen ayrıca, lisans sisteminin getirilmesinin tüm kumar sağlayıcılarını bir araya getireceğini açıkladı. eşit pozisyon. Birçok lisanssız operatör, oyuncu koruması sunmazken, devlet kumar operatörü, Veikkausmevduat için belirlenmiş bir dizi katı limite sahiptir.

Ayrıca, Finlandiya hükümeti lisanssız kumardan herhangi bir gelir elde etmez: “Şu anda yurtdışındaki oyun şirketleri vahşi bir gri bölgedeymiş gibi çalışıyor. Veikkaus için geçerli olan aynı sorumluluk düzenlemelerine tabi değiller.” dedi bakan ve ekledi: “Durum doğal olarak kumar dezavantajlarına neden oluyor ve aynı zamanda vergi memurunun eli bükülüyor, bu da kumardan elde edilen kârın Finlandiya’yı geçerek yabancı ülkelere gitmesi anlamına geliyor.”

Tekel izlemede başarısız oluyor:

Finlandiya şu anda devlete ait bir tekel ile faaliyet gösteriyor veikkaus, piyango dahil kumar işletme haklarına sahip olan ve slot oyunları. Varlık, önceki üç tekel operatörünün devlet tarafından kontrol edilen tek bir şirkette birleştirildiği 2017 yılında kuruldu. Önerilen geçiş, Veikkaus’un piyango ve kara tabanlı kumarhane oyunları üzerindeki tekelini etkilemeyecek. Sarı Multala, Ulusal Koalisyon Partisi Milletvekili. Tek bir sağlayıcı olduğunda bu sektörleri düzenlemenin daha kolay olduğunu belirtti.

“Çevrimiçi tarafta, [current] düzenleme ihtiyacımız olan hedeflere ulaşamaz. İzleme, fiziksel dünyada çevrimiçi olduğundan daha kolaydır” dedi Multala.

Birçok endüstri grubu, Fin tekel sisteminin sona ermesini talep etti. Yetkili devlet makamı yakın zamanda mevcut sistemin “neredeyse kırık” ve Veikkaus’un tekeline alternatiflerin değerlendirilmesi gerektiği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir